Ezt a kezdeményezést a következő felismerés szülte. A hazai közpolitikai vitákban, a médiában ugyan sokszor hallani kormányzati kiadásokról és költségvetésről, de nagyon ritkán látunk-hallunk a kapcsolódó számokról, arányokról tényszerű, politikai értékítélettől mentes, befogadhatóan tálalt információt. A szavazó és adófizető polgárok többsége – tapasztalatunk szerint – nincs tisztában azzal, hogy
Mire mennyit költünk, illetve, költenek a mi nevünkben?
Ezek a kiadások hogyan alakultak a múltban?
És hogyan alakulnak más, hozzánk hasonló országok kiadásaihoz viszonyítva?
Pedig mind a politikai kampányok, mind a “rendes” kormányzati idők kommunikációja többnyire arról szól, hogy mennyit fognak költeni iskolákra, nyugdíjasokra, vonatokra és gyógyszerekre. Tájékozódni vágyó állampolgárok számára viszonyítási pontok nélkül ezek a kijelentések nagyon nehezen értelmezhetőek: Sok ez vagy kevés? Mihez képest sok és mihez képest kevés? Mire másra is lehetne költeni a plusz pénzt, mit kaphatnánk a megtakarított milliárdokért? Mi több, még közgazdász kollégáink körében is kevés az olyan, aki az egyes kiadási tételek nagyságrendjét és sorrendjét teljes mértékben átlátná. Nem gondoljuk, hogy ennek érdeklődés hiánya az oka. Ez a jelenség más okokra vezethető vissza.
Saját munkánk során gyakorta szembesültünk azzal, hogy nincs egy olyan, nyilvánosan hozzáférhető adatbázis, mely tartalmazná a Magyar Állam költségvetési adatait. A mindenkori költségvetésről tájékozódhatunk az adott évi költségvetési törvényben, majd a rákövetkező évben a zárszámadásról szóló törvényben. Az azonban igen nagy kihívás, hogy a tervezett és a tényleges bevételeket és kiadásokat egységes, átlátható módon, nem intézményi (ún. “költséggazda”) szintű, hanem a kiadások funkciója szerinti bontásban megismerhessük. Arról, hogy a befizetett adóforintjainkból többet költenek-e autópálya-építésre, mint kórházakra – vagy fordítva, csak több éves késéssel, körülményes módon és nagy türelemmel tájékozódhat az adótudatos állampolgár a Központi Statisztikai Hivatal honlapján vagy az Európai Unió statisztikai honlapján.
A projektünk címe: A mi pénzünk. Mire költik az adóforintjainkat?
Célunk, hogy egyszerűen, az érdeklődő laikus számára is befogadható módon bemutassuk a Magyar Állam költségvetési kiadásait. Egy olyan bontást használunk, mely elsősorban arról ad információt, hogy mire költik el az adóforintjainkat. A költségvetési kiadások hazánkban újszerű, vizuális bemutatásával, a holnapról letölthető adatokkal az ilyen információkat rendszeresen használó újságírókat és adófizetővé most felnövő fiatalokat szeretnénk támogatni a tájékozódásban.
Az újságírók számára néhány olyan elemzést állítottunk össze, melyek kiadási tételek közötti összefüggések, nemzetközi összehasonlítások bemutatását és megértetését szolgálják. A diákok számára pedig ‘házi feladatokat’ dolgoztunk ki, illetve érdeklődő tanárok munkáját kívánjuk segíteni az oktatási segédanyagokkal.
Ezt a weboldalt a Budapest Intézet hozta létre. Az Intézet független elemzéseket és hatásvizsgálatokat készít szakpolitikai döntések előkészítéséhez, nyomon követéséhez és értékeléséhez. Küldetésünk része megalapozott kormányzati döntések támogatása, a hazai közpolitikai párbeszéd tényeken-nyugvó alakítása. Ezzel a kezdeményezéssel is szeretnénk hozzájárulni a hazai adótudatosság és állampolgári felelősségvállalás erősítéséhez. A projektben partnerünk volt az Open Knowledge Foundation az adatvizualizáció elindításában és a KFIB a magyar adatbázis összeállításában, valamint köszönettel tartozunk Babarczy Eszternek a szakmai támogatásáért. Ez a projekt nem jöhetett volna létre az Open Society Foundation anyagi támogatása nélkül.
Partnerek:
Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest
Pénziránytű Alapítvány - Magyar Nemzeti Bank
Egyéb, kapcsolódó kezdeményezések:
Az én pénzem
Közös kassza
Átlátható állam
Közpénzpályázat
Minden, ami Közgáz
Open Spending (UK)
The Open Budget (AU)
Open Spending Blog
The Guardian Datablog (UK)
Where do you fit in? (Institute for Fiscal Studies, UK)
Where Does My Money Go (UK)
The Price of the State (SK)
Budgeting at the local level (SK)
Constructing the State (CZ)
Taking care of my district (BR)
Following the money in Bosnia and Herzegovina
Adatvizualizációs technológia: Drawing by numbers
Költségvetés-játék: National Budget Hero
OECD tagországok összehasonlítása: OECD - Compare your country
KFIB - Az átlátható költségvetésért
Our Money (EE)
Tax Distribution Calculator (EE)
Egyéb hasznos linkek:
Athens to Berlin - a European Financial Profile (Open Spending, UK)
A vizualizáció a Radial Bubble Tree Visualization nyílt forráskódú szoftver alkalmazásával készült.
A honlap megtekintéséhez a Mozilla Firefox 8.0.1 vagy a Google Chrome 11.0.696 böngészőket ajánljuk.